Close

Do ringu s Babišem vlezla ODS svázaná

Neustoupíme! Ozývá se z ODS na Babišovy nabídky na vytvoření vládní koalice. Je v tom bláhové přesvědčení, že když nekývne jako ČSSD, jedná se o vítěznou strategii. Jenže stínováním se bitvy v politickém ringu nevyhrávají.

Když zůstanu u analogie s boxem: ODS si dopředu svázala jednu ruku, když prohlásila, že s obviněným Babišem do vlády nepůjde. (Nebyla v tom sama a spustili to v předvolební kampani tuším Realisté.) A přestože značná část voličů naznačila, že jim na obvinění nesejde, a za důležité považují něco jiného, ODS a další ve své moralistní póze vytrvali.

Jenže politické strany a politici nemají suplovat média, policii, státní zastupitelství nebo soudy – mají vládnout – tedy boxovat.  Strategie „Ne Babišovi“ může být účinná pouze v případě, že všichni takto svázaní boxeři se proti Babišovi spojí.

Problém je v tom „všichni“ a problém je i v tom, co může čekat ty, kdo vyvolají předčasné volby jen proto, že nechtějí jít do vlády s obviněným Babišem.

Vlastně jediným, kdo se v tomto směru chopil trochu iniciativy, byl Miroslav Kalousek. Sám ovšem podle nově rozdaných karet muší váha. Odstoupil a jasně signalizuje kudy by vedl úder. (Jen hnidopiši jako já si povzdechli, že když tak rezolutně odmítá podpořit vládu estébáka a komouše, proč estébáka a komouše Štětinu poslal do europarlamentu. No nic.)

Babiš si užívá vítězství a zatím se mu rýsuje win-win strategie, protože se před něj staví zástup boxerů s jednou rukou. Nic nenasvědčuje tomu, že by chtěli zasadit ránu společně. Takové  vítězství sice není nic moc, ale….

Samozřejmě je to jen spekulace – … ale nevím, jestli dojde všem pětiprocentním, že právě oni budou první obětí případně nově vyhlášené kvalifikace v podobě předčasných voleb. Je docela pravděpodobné, že právě od nich zdrhnou voliči a přesypou se v různé míře k silnějším subjektům.  Zároveň by se pak ukázalo, jak moc podcenily politické strany faktor prezidentských voleb.

Ale to moc předbíhám. Samozřejmě nakonec spíš někdo povolí a Babiš sestaví vládu. Nebo bude vládnout s menšinovou vládou bez důvěry v demisi s blahosklonným požehnáním prezidenta. Možnost, že vládu sestaví ANO bez Babišovi přímé účasti se sice zmiňuje, ale neladí mi s jeho stylem člověka, který nikomu, než sobě nevěří.

ODS to přinese čtyři roky v opozici, vnitřní rozbroje a drolení. Není to klasická otevřená politická strana, kde dochází ke generační obměně a konkurenci. Stále je to ten starý gang toužící po moci, nastavený na odklánění finančních toků, který bere politiku zřejmě jen jako zastírací hru.

Připomíná podivného zápasníka, který si myslí, že k boxu si stačí obléct trenky, rukavice a vlézt do ringu. Jenže ono je to o rozdávání a přijímání ran. A leccos závisí i na soupeři.

Petr Trn

Vystudoval jsem technologii, protože mě komouši nepustili na humanitní obor. Ale nelituji, člověk se nesmí vzdávat, protože, co vás nezabije, to vás posílí. Mám ženu a dvě děti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

sdílet