Close

Co by udělal Babiš na místě ODS?

V povolebním kočkování ve vznikající Sněmovně je stále výrazněji vidět naprostá impotence tradičních stran. V médiích se přístup ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN podává jako strategie: Ať se Babiš uškvaří ve svém vítězství. Nicméně je otázka, kdo se vaří víc.

Figury z ODS ujišťují, že jsou všichni jejich poslanci, zajedno, že s Babišem do koalice nepůjdou, tak jak slíbili. Šušká se sice, že „Džejár“ Klaus by volil jinou taktiku…, ale mnohem hlasitější křik před tím varuje.

Jako by na stole byly jen dvě alternativy.

Proč si nepoloží, když už ne vedení ODS, tak alespoň mainstreamoví novináři hypotetickou otázku, jak by se zachoval Babiš v roli ODS?

Babiš si ČSSD podal

Odpověď přece známe. V minulé vládě bylo ANO slabším partnerem ČSSD. Babiš slízl smetanu hospodářské konjuktury, udělal lidem radost s EET a ještě se stačil stát obětí zpackaného „politicky motivovaného“ obvinění v souvislosti s Čapím hnízdem.  Sociální demokrati se zhroutili, a ještě se nějakou dobu ani neproberou z kómatu.

Ano Babiš by v roli ODS usiloval o co nejlepší mocenské pozice a využil je k ničení koaličního partnera.

K TÉMATU: Do ringu s Babišem vlezla ODS svázaná

 

Ta opravdová síla na pravici si celkem oprávněně nevěří, že na taneček s ANO má. Sebevědomě ovšem požaduje obsazení předsednické funkce v Parlamentu. Jakpak asi tento postup vnímá veřejnost?

Babiš je známý tím, že rozdává zdarma koblihy, nikoli funkce.

Samuraj tančit umí

Tomio Okamura je o poznání lepší hráč. Snahu o koalici s ANO nepotvrdil, ani nevyloučil, za to novináře obsáhle informuje o tom, jak s ANO probírá body svého programu. Babišovci mu prý kývli na všechno kromě okamžitého zrušení Senátu. Reklama k nezaplacení.

Když Babiš prohlásil, že programy ANO a ODS jsou si údajně blízké, Fiala se nevzmohl ani na odpovídající reakci, kde by se vymezil vůči ANO i programově. Co si odnese běžný divák o někom, kdo vlastně peče na program a zdůrazňuje, že chce funkci šéfa Sněmovny a jinak nemá o čem jednat?

Bohouš Pečinka z Reflexu načrtává vizi menšinových vlád a předčasných voleb, v nichž se středopravicové strany spojí proti Babišovi. I kdyby překonaly hlavní programové rozdíly – mentálně toho nejsou podle mne jejich lídři schopní. Pravice je vedena lidmi s politickou výbavou druhého a spíše třetího řádu.

Nevědí jak na Babiše a bojí se ho. Zároveň jim vyplnil natolik obzor, že zapomněli, proč jsou v ringu, a co se od nich čeká.

 

Pavel Stöckl

Mám jednu ženu, jedno dítě, jednoho psa a víru, že je možné změnit naši zemi postupně k lepšímu. Proto jsem se stal členem Realistů, a nejsem tedy nestranný. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

sdílet