Převzato z facebookového profilu Daniel Vavra

A ještě jednou Intersucho a názorný příklad, jak lze nádherně manipulovat s daty a zkreslovat výkladem výsledky statistiky.Aktuální předpověď Intersucha o dopadu sucha na úrodu tento rok:„Čtyři okresy hlásí extrémní poškození, tedy snížení výnosů o více jak 40 % a z pěti okresů je hlášeno snížení výnosů o 30–40 %. Dále cca polovina hlášených okresů hlásí střední poškození suchem porostů, což znamená ztráty mezi 10–30 % na výnosech.“

To jistě nezní dobře. To je ve skutečnosti naprosto děsivá zpráva a většina lidí asi dospěje k závěrům typu: „Nebude co jíst! Všechno bude dražší! Zemědělci budou bankrotovat! Bude potřeba strašné dotace!“

Tady máte mapku ze serveru Výnosy-plodin.cz, což je instituce vytvořená státem, sesterská k Intersuchu. A tam je tabulka predikcí výnosu všech možných plodin podle krajů na základě družicových snímků. Co na nich vidíme?

ŽE VÝNOS VŠECH SLEDOVANÝCH PLODIN, VE VŠECH KRAJÍCH, SE V ROCE 2020 ODHADUJE JAKO PRŮMĚRNÝ, NĚKDE DOKONCE VYSOCE NADPRŮMĚRNÝ.

Na základě stejných dat je tedy schopna tato instituce tvrdit, že úroda bude někde až o 40% horší a zároveň podle jejích vlastních dat bude úroda nadprůměrná.Takže kupříkladu v Libereckém kraji budou mít výnost ječmene 5t/ha, ale kdyby nebylo sucho, měli by podle tvrzení Intersucha 10t/ha, což je hodnota, která na mapách výnosů ani není.

Výsledky z předchozích let potvrzují, že hysterické predikce Intersucha se prakticky NIKDY nenaplňují. V minulých letech i v tech nejsušších byla úroda maximálně lehce podprůměrná a větší vliv než sucho na ní měly často jarní mrazy. Kdo nevěří, ať si zadá do googlu „úroda a rok“ a pročte si výroční zprávy zemědělců, kde se přesně píše kolik se čeho urodilo a proč.Pokud tyto tabulky chápu nějak špatně, jsou asi nějak špatně udělané, protože jinak podle mě chápat nejdou. Rád se ovšem nechám poučit, že tabulka ukazující dobrou úrodu znamená ve skutečnosti špatnou úrodu.

Daniel Vávra
Kreativní ředitel Warhorse Studios

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.