Že názory nemění jen idiot, od hlavy státu již víme. Názorně to Miloš Zeman ukazuje na svém postoji: Vítěze voleb pověřím sestavením vlády, děj se, co děj. Není to přitom tak dávno, kdy k témuž požadoval dopředu 101 notářsky ověřených podpisů poslanců, aby měl jistotu, že vláda získá většinu ve Sněmovně.

Jakou roli dostane Švejnar?

Jenže za rohem jsou prezidentské volby. A pokud Andrej Babiš nezíská bianko šek na sestavení vlády, mohl by také poslat za ANO někoho do boje o Hrad. Nejspíš proto se asi tak demonstrativně po volbách sešel s Janem Švejnarem, byť se naznačovalo, že by mohl být ministrem financí. Je ovšem i spekulativní otázkou, zda naopak cílem není Švejnara do voleb rychle – před 7. listopadem poslat. Uhlazený světácký ekonom by mohl spíše uloupnout hlasy akademikovi Jiřímu Drahošovi, s nímž to nemusí mít Miloš Zeman tak snadné jako posledně. Kandidát nemusí zvítězit, stačí když se zúčastní a uloupne pár procent.

Okamura jako kingmaker?

Ostatně podobnou hru, ovšem jak jinak než při obsazení sama sebe, rozehrál Tomio Okamura. Není jasné, co by chtěl výměnou získat, ale možnost svého zapojení do prezidentských voleb nevyloučil. A současný prezident připustil, že by mohl v takovém případě přijít třeba o 10 % hlasů. Média, která hystericky reagují na Zemana i Okamuru, by měla naopak chtít, aby do toho Tomio šel. To jsou paradoxy – že?

Fialově strnulá ODS

V tomto světle se jeví jako strašlivá chyba, že ODS nikoho do boje o Hrad nenasadila. Senátor Jaroslav Kubera mohl výsledkem zahýbat. Nezdálo se však, že by měl ve vlastní partaji přílišnou podporu. Petr Fiala vykazuje až zoufalý nedostatek základních politických instinktů. Přesto má ODS ještě šanci podpořit někoho ze stávajících kandidátů, který ladí s jejím programem. Ta nehybnost „nejsilnější strany na pravici” však zatím připomíná vegetativní spánek: tělo dýchá, potí se, vylučuje, ale nehýbe se, nemluví a nemyslí. Pokud by se ODS před volbami vyvarovala prázdných gest, mohla jít do vlády za podmínek krvavých i pro Babiše. Nebo ho mohla jen vydírat a uzavřít s ním dohodu za post šéfa Sněmovny, který by omezil Babišovy pokusy o sestavení vlády na dva. Anebo mohl Fiala navrhnout, že jelikož Babiš podporu nezískal, chce dát 101 dohromady on. Jak by se Zeman tvářil pak? Nyní si střihl nerušené sólo s Babišem a oba uhráli body, které se jim mohou v další fázi hodit.

Written by Petr Trn

Vystudoval jsem technologii, protože mě komouši nepustili na humanitní obor. Ale nelituji, člověk se nesmí vzdávat, protože, co vás nezabije, to vás posílí. Mám ženu a dvě děti.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.